GE Critical Power QBVE060A0S10R441-PHZ
QBVE060A0S10R441-PHZ picture photo
Mfg. Part Number
QBVE060A0S10R441-PHZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 10.4V 625W
Datasheet Download
QBVE060A0S10R441-PHZ.pdf
Availability of QBVE060A0S10R441-PHZ
QUANTITY
QBVE060A0S10R441-PHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of QBVE060A0S10R441-PHZ
Internal Part NumberEIS-QBVE060A0S10R441-PHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ QBVE060A0S
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)45V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 110.4V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series625W
Voltage - Isolation750V
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-5°C ~ 85°C
Efficiency97%
Power (Watts) - Max624W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QBVE060A0S10R441-PHZ
Related LinksQBVE060A0S, QBVE060A0S10R441-PHZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
QBVE060A0S10R441-PHZ Details Description
Related parts for QBVE060A0S10R441-PHZ
CONN SOCKET IDC 26POS W/STR GOLD datasheet.pdf
DETECTOR GAN UVA 200-365NM SMD datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 802MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf