GE Critical Power QBVE060A0S10R441-PHZ
QBVE060A0S10R441-PHZ picture photo
Mfg. Part Number
QBVE060A0S10R441-PHZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 10.4V 625W
Datasheet Download
QBVE060A0S10R441-PHZ.pdf
Availability of QBVE060A0S10R441-PHZ
QUANTITY
QBVE060A0S10R441-PHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of QBVE060A0S10R441-PHZ
Internal Part NumberEIS-QBVE060A0S10R441-PHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ QBVE060A0S
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)45V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 110.4V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series625W
Voltage - Isolation750V
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-5°C ~ 85°C
Efficiency97%
Power (Watts) - Max624W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QBVE060A0S10R441-PHZ
Related LinksQBVE060A0S, QBVE060A0S10R441-PHZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
QBVE060A0S10R441-PHZ Details Description
Related parts for QBVE060A0S10R441-PHZ
CONN HEADER 12POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 1A 5SPAK datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 24POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR CSD86330Q3D datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
ER 22 O/R datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf