GE Critical Power QBVW025A0B641Z
QBVW025A0B641Z picture photo
Mfg. Part Number
QBVW025A0B641Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 25A 300W
Datasheet Download
QBVW025A0B641Z.pdf
Availability of QBVW025A0B641Z
QUANTITY
QBVW025A0B641Z Order Process
Ship out your order
Specifications of QBVW025A0B641Z
Internal Part NumberEIS-QBVW025A0B641Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ QBVW025A0B
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QBVW025A0B641Z
Related LinksQBVW025, QBVW025A0B641Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
QBVW025A0B641Z Details Description
Related parts for QBVW025A0B641Z
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC USB ADJ LDO 5V HP 14-HTSSOP datasheet.pdf
LED AMBER 500MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/17/270LH SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 35POS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
LGH 1/2 ELECT MLD END LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf