Intel QCIXP1200GB
QCIXP1200GB picture photo
Mfg. Part Number
QCIXP1200GB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU STRONGARM 200MHZ 432BGA
Datasheet Download
QCIXP1200GB.pdf
Availability of QCIXP1200GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QCIXP1200GB Order Process
Ship out your order
Specifications of QCIXP1200GB
Internal Part NumberEIS-QCIXP1200GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTray
Core ProcessorStrongARM
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed200MHz
Co-Processors/DSPData; Microengine
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case432-BGA
Supplier Device Package432-BGA (40x40)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QCIXP1200GB
Related LinksQCIXP, QCIXP1200GB Datasheet, Intel Distributor
QCIXP1200GB Details Description
Related parts for QCIXP1200GB
SSR 2A 264VAC 5VDC-INPUT datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN MINISAS RCPT SHIELD 36POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
100UF 63V 10X20MM 125C 3000H datasheet.pdf