Bel Fuse Inc. QD48S018033-NS00
QD48S018033-NS00 picture photo
Mfg. Part Number
QD48S018033-NS00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 1.8V 3.3V 15A
Datasheet Download
QD48S018033-NS00.pdf
Availability of QD48S018033-NS00
QUANTITY
QD48S018033-NS00 Order Process
Ship out your order
Specifications of QD48S018033-NS00
Internal Part NumberEIS-QD48S018033-NS00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQD48
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A, 15A
Power (Watts) - Manufacture Series77W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.26" H (58.4mm x 36.8mm x 6.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max77W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QD48S018033-NS00
Related LinksQD48S018, QD48S018033-NS00 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QD48S018033-NS00 Details Description
Related parts for QD48S018033-NS00
CARDEDGE 10POS .156 BLACK datasheet.pdf
SENSOR SLIGHT MOTION 5V BLK LEN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W DO214AC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf