Bel Fuse Inc. QD48T018033-NBB0
QD48T018033-NBB0 picture photo
Mfg. Part Number
QD48T018033-NBB0
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 49.5W 3.3/1.8V DUAL
Datasheet Download
QD48T018033-NBB0.pdf
Availability of QD48T018033-NBB0
QUANTITY
QD48T018033-NBB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of QD48T018033-NBB0
Internal Part NumberEIS-QD48T018033-NBB0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQD48
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A, 15A
Power (Watts) - Manufacture Series49W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max49.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QD48T018033-NBB0
Related LinksQD48T018, QD48T018033-NBB0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QD48T018033-NBB0 Details Description
Related parts for QD48T018033-NBB0
RES 180K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT BNC SOLDER datasheet.pdf
SWITCH SEL LTCH ILLM 2X60 ANG datasheet.pdf
LI98 THERMAL TAPE 320X320X0.15MM datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 80V TO-262AA datasheet.pdf