Bel Fuse Inc. QES050ZE-A
QES050ZE-A picture photo
Mfg. Part Number
QES050ZE-A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 50W
Datasheet Download
QES050ZE-A.pdf
Availability of QES050ZE-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QES050ZE-A Order Process
Ship out your order
Specifications of QES050ZE-A
Internal Part NumberEIS-QES050ZE-A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQES
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QES050ZE-A
Related LinksQES05, QES050ZE-A Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QES050ZE-A Details Description
Related parts for QES050ZE-A
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1A MINIP3 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRAY 5000' datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
WASHER FLAT M6 NYLON BLACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf