Power Integrations QH03TZ600
QH03TZ600 picture photo
Mfg. Part Number
QH03TZ600
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 3A TO220AC
Datasheet Download
QH03TZ600.pdf
Availability of QH03TZ600
QUANTITY
QH03TZ600 Order Process
Ship out your order
Specifications of QH03TZ600
Internal Part NumberEIS-QH03TZ600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQspeed™ Series Advanced Diodes
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesQspeed™
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)9.8ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F11pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QH03TZ600
Related LinksQH03, QH03TZ600 Datasheet, Power Integrations Distributor
QH03TZ600 Details Description
Related parts for QH03TZ600
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
PATCHCORD SQ SCKT-ALLIG CLIP BLK datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 6OUTPUT 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 76.33 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf