GE Critical Power QHHD019A0B41-HZ
QHHD019A0B41-HZ picture photo
Mfg. Part Number
QHHD019A0B41-HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V 19A OUT
Datasheet Download
QHHD019A0B41-HZ.pdf
Availability of QHHD019A0B41-HZ
QUANTITY
QHHD019A0B41-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of QHHD019A0B41-HZ
Internal Part NumberEIS-QHHD019A0B41-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHammerhead™ QHHD019A0B
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)19A
Power (Watts) - Manufacture Series225W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.44" W x 0.50" H (58.4mm x 36.6mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93.5%
Power (Watts) - Max225W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QHHD019A0B41-HZ
Related LinksQHHD019, QHHD019A0B41-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
QHHD019A0B41-HZ Details Description
Related parts for QHHD019A0B41-HZ
CORD 3COND BLK M/F SWISS 2.5M datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 3000V BLK 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DIODE 1PH 6A 200V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf