GE Critical Power QHW075F1
QHW075F1 picture photo
Mfg. Part Number
QHW075F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 50W OUT
Datasheet Download
QHW075F1.pdf
Availability of QHW075F1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QHW075F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of QHW075F1
Internal Part NumberEIS-QHW075F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package80
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQHW
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QHW075F1
Related LinksQHW0, QHW075F1 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QHW075F1 Details Description
Related parts for QHW075F1
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC PLD 10MC 10NS 28PLCC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC TUNER AM/FM CAR RADIO 64LQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN FFC FPC 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN M12 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
150000UF 63V 76X146MM 85C 15000H datasheet.pdf