Vishay/BCcomponents MAL215753152E3
MAL215753152E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL215753152E3
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
MAL215753152E3.pdf
Availability of MAL215753152E3
QUANTITY
MAL215753152E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL215753152E3
Internal Part NumberEIS-MAL215753152E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Compliance
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series157 PUM-SI
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.49A
Impedance140 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL215753152E3
Related LinksMAL2157, MAL215753152E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL215753152E3 Details Description
Related parts for MAL215753152E3
SWITCH PUSH DPDT 0.5A 100V datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 2.6A 270 MOHM TH datasheet.pdf
IC FLATLINK(TM) RCVR 48-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
LED SLIDE T2 WHITE 24V datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HC-P:DB9 (M/M) 120VAC datasheet.pdf