Littelfuse QK010N4RP
QK010N4RP picture photo
Mfg. Part Number
QK010N4RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 1KV 10A TO263
Datasheet Download
QK010N4RP.pdf
Availability of QK010N4RP
QUANTITY
QK010N4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of QK010N4RP
Internal Part NumberEIS-QK010N4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QK010N4RP
Related LinksQK01, QK010N4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
QK010N4RP Details Description
Related parts for QK010N4RP
IC DVR RS485 LOW PWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 200MHZ 416BGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CROSSBAR 20POS BLK FOR G2RV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 116 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 5A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 37C S /33 10CR 72" NI datasheet.pdf