Littelfuse QK025L6TP
QK025L6TP picture photo
Mfg. Part Number
QK025L6TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 25A TO220
Datasheet Download
QK025L6TP.pdf
Availability of QK025L6TP
QUANTITY
QK025L6TP Order Process
Ship out your order
Specifications of QK025L6TP
Internal Part NumberEIS-QK025L6TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)208A, 250A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)80mA
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AB-L
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QK025L6TP
Related LinksQK02, QK025L6TP Datasheet, Littelfuse Distributor
QK025L6TP Details Description
Related parts for QK025L6TP
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO220AB datasheet.pdf