ebm-papst Inc. QK08A-4/105638
QK08A-4/105638 picture photo
Mfg. Part Number
QK08A-4/105638
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN BLOWER CF 350X160MM 230VAC
Datasheet Download
QK08A-4/105638.pdf
Availability of QK08A-4/105638
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QK08A-4/105638 Order Process
Ship out your order
Specifications of QK08A-4/105638
Internal Part NumberEIS-QK08A-4/105638
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesQK08A
TypeAC
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular - 447mm L x 130mm H x 160mm W (92mm Dia)
Air Flow250.0 CFM (7.08m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower, Cross Flow
Features-
Noise60 dB(A)
Power (Watts)68W
RPM-
TerminationTerminal Block
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FrameSteel
Material - BladeAluminum
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QK08A-4/105638
Related LinksQK08A-4, QK08A-4/105638 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
QK08A-4/105638 Details Description
Related parts for QK08A-4/105638
IC REG SWITCH DUAL CCFL 16SOIC datasheet.pdf
REDUCER WIREWAY 12X12 TO 10X10" datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 26A 0.29 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 16POS DL NATL datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IND RT EMBD G PKG 150 TAGS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
OSC VCXO 3.3V ACT HI/HI Z SMD datasheet.pdf