Bel Fuse Inc. QLS30ZY-NT
QLS30ZY-NT picture photo
Mfg. Part Number
QLS30ZY-NT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 1.2V 30A
Datasheet Download
QLS30ZY-NT.pdf
Availability of QLS30ZY-NT
QUANTITY
QLS30ZY-NT Order Process
Ship out your order
Specifications of QLS30ZY-NT
Internal Part NumberEIS-QLS30ZY-NT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQLS30
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series36W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.43" H (57.9mm x 36.8mm x 11.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max36W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QLS30ZY-NT
Related LinksQLS30, QLS30ZY-NT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QLS30ZY-NT Details Description
Related parts for QLS30ZY-NT
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN datasheet.pdf
BOX CHASS ALUM UNPTD 10"L X 4"W datasheet.pdf
CONN RECEPT CPC 14POS REV SER 1 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf