United Chemi-Con EKMH251VSN102MA40S
EKMH251VSN102MA40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH251VSN102MA40S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMH251VSN102MA40S.pdf
Availability of EKMH251VSN102MA40S
QUANTITY
EKMH251VSN102MA40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH251VSN102MA40S
Internal Part NumberEIS-EKMH251VSN102MA40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)249 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH251VSN102MA40S
Related LinksEKMH251VS, EKMH251VSN102MA40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH251VSN102MA40S Details Description
Related parts for EKMH251VSN102MA40S
IC REG LDO 3.6V 0.5A 8WSON datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 55POS W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 29.09V 500MW SOD323F datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2MM T/H datasheet.pdf