AVX Corporation QM036D106MAT2A
QM036D106MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
QM036D106MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
QM036D106MAT2A.pdf
Availability of QM036D106MAT2A
QUANTITY
QM036D106MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of QM036D106MAT2A
Internal Part NumberEIS-QM036D106MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKyocera Reduced Noise QM Series
LED Lighting Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QM036D106MAT2A
Related LinksQM036D1, QM036D106MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
QM036D106MAT2A Details Description
Related parts for QM036D106MAT2A
IC REG BUCK BOOST INV ADJ TO220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO220 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK 8POS SIDE ENT 5.08MM datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 15V datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf