Bel Fuse Inc. QME48T20120-NGA0
QME48T20120-NGA0 picture photo
Mfg. Part Number
QME48T20120-NGA0
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 20A
Datasheet Download
QME48T20120-NGA0.pdf
Availability of QME48T20120-NGA0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QME48T20120-NGA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of QME48T20120-NGA0
Internal Part NumberEIS-QME48T20120-NGA0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQME
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.48" H (57.9mm x 36.8mm x 12.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QME48T20120-NGA0
Related LinksQME48T20, QME48T20120-NGA0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QME48T20120-NGA0 Details Description
Related parts for QME48T20120-NGA0
FITTING TEE DIVIDED INSERT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE DRVR 14-SOIC datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 10"L X 8"W datasheet.pdf
LED VCSEL 850NM 1GBPS FLAT TO-46 datasheet.pdf
BNC CRIMP BLKHD JACK - RG 59 datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 1DIGIT YLW CC SMD datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO41 datasheet.pdf