Bel Fuse Inc. QME48T20120-NGB0G
QME48T20120-NGB0G picture photo
Mfg. Part Number
QME48T20120-NGB0G
Brief Description
DC/DC QUARTER BRICK 12V OUT
Datasheet Download
QME48T20120-NGB0G.pdf
Availability of QME48T20120-NGB0G
QUANTITY
QME48T20120-NGB0G Order Process
Ship out your order
Specifications of QME48T20120-NGB0G
Internal Part NumberEIS-QME48T20120-NGB0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBAT54SW-F As Component 11/Jun/2015
Standard Package200
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.48" H (58.4mm x 36.8mm x 12.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QME48T20120-NGB0G
Related LinksQME48T20, QME48T20120-NGB0G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QME48T20120-NGB0G Details Description
Related parts for QME48T20120-NGB0G
LED YELLOW CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC PWR DISTRIBUTION SW 2CH 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 16POS R/A TIN datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SIG END 25 COL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
CAP BLOCK PANEL MOUNT datasheet.pdf
HD-I 5EMPO080F130F BENCH/LDMK. datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf