Taiyo Yuden QMK212B7152MD-T
QMK212B7152MD-T picture photo
Mfg. Part Number
QMK212B7152MD-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
QMK212B7152MD-T.pdf
Availability of QMK212B7152MD-T
QUANTITY
QMK212B7152MD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of QMK212B7152MD-T
Internal Part NumberEIS-QMK212B7152MD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QMK212B7152MD-T
Related LinksQMK212B, QMK212B7152MD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
QMK212B7152MD-T Details Description
Related parts for QMK212B7152MD-T
CONN MAG-MATE POKE-IN STRIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 48-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX17079 datasheet.pdf
SGE-225-2-0800 00500C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf