Qualtek Electronics Corp. QPDF-320-4
QPDF-320-4 picture photo
Mfg. Part Number
QPDF-320-4
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 4V 320W
Datasheet Download
QPDF-320-4.pdf
Availability of QPDF-320-4
QUANTITY
QPDF-320-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of QPDF-320-4
Internal Part NumberEIS-QPDF-320-4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesQPDF-320
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 14V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts)320W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.92" L x 4.53" W x 1.95" H (226.5mm x 115.0mm x 49.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QPDF-320-4
Related LinksQPDF-, QPDF-320-4 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
QPDF-320-4 Details Description
Related parts for QPDF-320-4
CONN SOCKET IDC 50POS DL 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 5.4A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
TOOL INSERTION MODULE 2PR RAM datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 17POS datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf