GE Critical Power QPW060A0M1
QPW060A0M1 picture photo
Mfg. Part Number
QPW060A0M1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 1.5V 90W OUT T/H
Datasheet Download
QPW060A0M1.pdf
Availability of QPW060A0M1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QPW060A0M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of QPW060A0M1
Internal Part NumberEIS-QPW060A0M1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQPW060
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series90W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.42" H (57.9mm x 36.8mm x 10.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max90W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QPW060A0M1
Related LinksQPW06, QPW060A0M1 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QPW060A0M1 Details Description
Related parts for QPW060A0M1
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W datasheet.pdf
ACP-101 CUTOFF-DIES datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf