GE Critical Power QPW060A0M1Z
QPW060A0M1Z picture photo
Mfg. Part Number
QPW060A0M1Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 1.5V 90W OUT T/H
Datasheet Download
QPW060A0M1Z.pdf
Availability of QPW060A0M1Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QPW060A0M1Z Order Process
Ship out your order
Specifications of QPW060A0M1Z
Internal Part NumberEIS-QPW060A0M1Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQPW060
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series90W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.42" H (57.9mm x 36.8mm x 10.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max90W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QPW060A0M1Z
Related LinksQPW06, QPW060A0M1Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
QPW060A0M1Z Details Description
Related parts for QPW060A0M1Z
IC MUX ANLG FAULT PROTECT 16-DIP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 8-QFN datasheet.pdf
CONN FFC TOP 15POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 80-BGA datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 20M1 datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 550A SMPD datasheet.pdf
CABLE 9COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf