Hirose Electric Co Ltd QR/P1-24P-C(01)
QR/P1-24P-C(01) picture photo
Mfg. Part Number
QR/P1-24P-C(01)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 24 POS
Datasheet Download
QR/P1-24P-C(01).pdf
Availability of QR/P1-24P-C(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QR/P1-24P-C(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of QR/P1-24P-C(01)
Internal Part NumberEIS-QR/P1-24P-C(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Housings
SeriesQR/P1
PackagingBulk
Connector TypeHousing for Male Pins
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions24
Pitch0.110" (2.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount
Connector UsagePlug
FeaturesGuide Pin
ColorBlack
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QR/P1-24P-C(01)
Related LinksQR/P1-2, QR/P1-24P-C(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
QR/P1-24P-C(01) Details Description
Related parts for QR/P1-24P-C(01)
MOSFET N-CH 60V 14A TO220FP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SMINI 3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 820 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 3W DO204AL datasheet.pdf