Hirose Electric Co Ltd QR/P1-32S-C(51)
QR/P1-32S-C(51) picture photo
Mfg. Part Number
QR/P1-32S-C(51)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Housings
Brief Description
CONN SOCKET HOUSING 32 POS
Datasheet Download
QR/P1-32S-C(51).pdf
Availability of QR/P1-32S-C(51)
QUANTITY
QR/P1-32S-C(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of QR/P1-32S-C(51)
Internal Part NumberEIS-QR/P1-32S-C(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Housings
SeriesQR/P1
PackagingBulk
Connector TypeHousing for Female Sockets
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions32
Pitch0.177" (4.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount
Connector UsageReceptacle
FeaturesMating Guide
ColorBlack
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QR/P1-32S-C(51)
Related LinksQR/P1-3, QR/P1-32S-C(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
QR/P1-32S-C(51) Details Description
Related parts for QR/P1-32S-C(51)
EJC LTC.100"SHD HD.0100"VER 15GD datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 6POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 84POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 65PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
COPPER MECH LUG 1 HOLE STRAIGHT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 5.6K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.35MM + PWR SMD datasheet.pdf