Powerex Inc. QRC1420T30
QRC1420T30 picture photo
Mfg. Part Number
QRC1420T30
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.4KV 85A
Datasheet Download
QRC1420T30.pdf
Availability of QRC1420T30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QRC1420T30 Order Process
Ship out your order
Specifications of QRC1420T30
Internal Part NumberEIS-QRC1420T30
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Mar/2015
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.8V @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 1400V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRC1420T30
Related LinksQRC14, QRC1420T30 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
QRC1420T30 Details Description
Related parts for QRC1420T30
LED 5X5MM SQR GREEN DIFF PANELMT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 1X8 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAPACITANCE METER-AUTO RANGE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
ATCA GUIDE MODULE VERT LONG PIN datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 200V TO-220AC datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 7PPM datasheet.pdf