GE Critical Power QRW010A0B71-H
QRW010A0B71-H picture photo
Mfg. Part Number
QRW010A0B71-H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V 120W OUT T/H
Datasheet Download
QRW010A0B71-H.pdf
Availability of QRW010A0B71-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QRW010A0B71-H Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW010A0B71-H
Internal Part NumberEIS-QRW010A0B71-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQRW010
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW010A0B71-H
Related LinksQRW010, QRW010A0B71-H Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW010A0B71-H Details Description
Related parts for QRW010A0B71-H
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 179VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 8POS datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 90V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE datasheet.pdf
FUSE 700A 690V 1FKE/90 AR UC datasheet.pdf