GE Critical Power QRW035A0F1-H
QRW035A0F1-H picture photo
Mfg. Part Number
QRW035A0F1-H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTR DC/DC 3.3V 116W OUT T/H
Datasheet Download
QRW035A0F1-H.pdf
Availability of QRW035A0F1-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QRW035A0F1-H Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW035A0F1-H
Internal Part NumberEIS-QRW035A0F1-H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQRW035
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series116W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max116W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW035A0F1-H
Related LinksQRW035, QRW035A0F1-H Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW035A0F1-H Details Description
Related parts for QRW035A0F1-H
IDC CABLE - MDL50K/MC50M/MDL50K datasheet.pdf
IC CIRCUIT RESET MCRO SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 2 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SLA 5/90B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf