GE Critical Power QRW035A0F1-H
QRW035A0F1-H picture photo
Mfg. Part Number
QRW035A0F1-H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTR DC/DC 3.3V 116W OUT T/H
Datasheet Download
QRW035A0F1-H.pdf
Availability of QRW035A0F1-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QRW035A0F1-H Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW035A0F1-H
Internal Part NumberEIS-QRW035A0F1-H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQRW035
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series116W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max116W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW035A0F1-H
Related LinksQRW035, QRW035A0F1-H Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW035A0F1-H Details Description
Related parts for QRW035A0F1-H
CONN HEADR 3POS STR KEY-Y 30GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 2000CPR 4MM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 174K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf