GE Critical Power QRW035A0F41Z
QRW035A0F41Z picture photo
Mfg. Part Number
QRW035A0F41Z
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 35A 116W
Datasheet Download
QRW035A0F41Z.pdf
Availability of QRW035A0F41Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QRW035A0F41Z Order Process
Ship out your order
Specifications of QRW035A0F41Z
Internal Part NumberEIS-QRW035A0F41Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyDC DC Converters
SeriesQRW035
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series116W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module
Size / Dimension2.29" L x 1.46" W x 0.37" H (58.2mm x 37.1mm x 9.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max116W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QRW035A0F41Z
Related LinksQRW035, QRW035A0F41Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
QRW035A0F41Z Details Description
Related parts for QRW035A0F41Z
RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
IC COMP R-RINOUT QUAD 16-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 124 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 185MA 2 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 8A TO-220 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf