Nichicon UVZ2W101MRH
UVZ2W101MRH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2W101MRH
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2W101MRH.pdf
Availability of UVZ2W101MRH
QUANTITY
UVZ2W101MRH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2W101MRH
Internal Part NumberEIS-UVZ2W101MRH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2W101MRH
Related LinksUVZ2W, UVZ2W101MRH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2W101MRH Details Description
Related parts for UVZ2W101MRH
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 4A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
MODULE DIG COMPASS UART 2 AXIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 240MA 5.4 OHM datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 2.65"L X 2.61"W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
25.4MM X 12.7MM 1=25/PK datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 6.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN 4POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
480 MHz Single-Supply (5 V) Triple 2:1 Multiplexers IC datasheet.pdf