Apem Inc. QS101XXB24
QS101XXB24 picture photo
Mfg. Part Number
QS101XXB24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 10MM FIXED BL 24V SLDR
Datasheet Download
QS101XXB24.pdf
Availability of QS101XXB24
QUANTITY
QS101XXB24 Order Process
Ship out your order
Specifications of QS101XXB24
Internal Part NumberEIS-QS101XXB24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQS
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.39" (9.91mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 12.00mm
Millicandela Rating800mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle30°
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QS101XXB24
Related LinksQS101, QS101XXB24 Datasheet, Apem Inc. Distributor
QS101XXB24 Details Description
Related parts for QS101XXB24
SWITCH ROCKER SP3T 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS 2ROW T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
SEAL SWITCH ACCESSORY datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 16 V datasheet.pdf