Apem Inc. QS121XXB12
QS121XXB12 picture photo
Mfg. Part Number
QS121XXB12
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12MM FIXED BL 12V SLDR
Datasheet Download
QS121XXB12.pdf
Availability of QS121XXB12
QUANTITY
QS121XXB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of QS121XXB12
Internal Part NumberEIS-QS121XXB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQS
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 14.00mm
Millicandela Rating800mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle30°
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QS121XXB12
Related LinksQS121, QS121XXB12 Datasheet, Apem Inc. Distributor
QS121XXB12 Details Description
Related parts for QS121XXB12
IDC CABLE - MKC20A/MC20G/X datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 325MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC COMPARATOR 5BITY MAGN 20PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 150MA 550 MOHM datasheet.pdf