Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007514R300B0L
Y0007514R300B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007514R300B0L
Brief Description
RES 514.3 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007514R300B0L.pdf
Availability of Y0007514R300B0L
QUANTITY
Y0007514R300B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007514R300B0L
Internal Part NumberEIS-Y0007514R300B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)514.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007514R300B0L
Y0007514R300B0L Details Description
Related parts for Y0007514R300B0L
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RESISTOR 10 OHM 280W 5% WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.392K OHM 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf