| Internal Part Number | EIS-QSB30024S24 | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 9V | |
| Voltage - Input (Max) | 36V | |
| Voltage - Output 1 | 24V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 12.5A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 300W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 9-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 88% | |
| Power (Watts) - Max | 300W | |