| Internal Part Number | EIS-QSS-025-02-L-D-RA-MTI | |
| Standard Package | 1 | |
| Series | Q Strip® QSS | |
| Packaging | Tube | |
| Connector Type | Socket, Center Strip Contacts | |
| Number of Positions | 50 | |
| Pitch | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Features | Threaded Inserts | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 10µin (0.25µm) | |
| Mated Stacking Heights | - | |
| Height Above Board | 0.328" (8.33mm) | |