GE Critical Power QSVW035A0B41-HZ
QSVW035A0B41-HZ picture photo
Mfg. Part Number
QSVW035A0B41-HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V 35A
Datasheet Download
QSVW035A0B41-HZ.pdf
Availability of QSVW035A0B41-HZ
QUANTITY
QSVW035A0B41-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of QSVW035A0B41-HZ
Internal Part NumberEIS-QSVW035A0B41-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ QSVW035A0B
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series420W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.5%
Power (Watts) - Max420W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QSVW035A0B41-HZ
Related LinksQSVW035, QSVW035A0B41-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
QSVW035A0B41-HZ Details Description
Related parts for QSVW035A0B41-HZ
CAP LED LENS SQUARE T1 .062" YEL datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SYSTEM EVAL FOR MAX9507 KIT+MOD datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 28.7 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.32MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf