Samtec, Inc. QTS-050-02-F-D-A-TR
QTS-050-02-F-D-A-TR picture photo
Mfg. Part Number
QTS-050-02-F-D-A-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS .635MM SMT
Datasheet Download
QTS-050-02-F-D-A-TR.pdf
Availability of QTS-050-02-F-D-A-TR
QUANTITY
QTS-050-02-F-D-A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of QTS-050-02-F-D-A-TR
Internal Part NumberEIS-QTS-050-02-F-D-A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesQ Strip® QTS
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.025" (0.64mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
Mated Stacking Heights8mm
Height Above Board0.278" (7.06mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QTS-050-02-F-D-A-TR
Related LinksQTS-050-0, QTS-050-02-F-D-A-TR Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
QTS-050-02-F-D-A-TR Details Description
Related parts for QTS-050-02-F-D-A-TR
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 35MA SNT4A datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO3PB datasheet.pdf
RES 0.033 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.01M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf