Preci-Dip 800-V3-054-20-001101
800-V3-054-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-054-20-001101
Brief Description
CONN HDR 54POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-054-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-054-20-001101
QUANTITY
800-V3-054-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-054-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-054-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-054-20-001101
Related Links800-V3-054, 800-V3-054-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-054-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-054-20-001101
RES SMD 392K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 10A TO-262 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD PLL 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 275MA 1.95 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A ROCKER datasheet.pdf