Vishay/Dale RLR05C4700GPB14
RLR05C4700GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4700GPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4700GPB14.pdf
Availability of RLR05C4700GPB14
QUANTITY
RLR05C4700GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4700GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C4700GPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4700GPB14
Related LinksRLR05C4, RLR05C4700GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4700GPB14 Details Description
Related parts for RLR05C4700GPB14
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMN25B/AE25M/AMN25B datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SMD AU 4POS datasheet.pdf
RES 499 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
THERMOSTAT 60 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
POST F-THRU 100 C/L 30/1AU STP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf