Intel QU80386EXTC33
QU80386EXTC33 picture photo
Mfg. Part Number
QU80386EXTC33
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I386 33MHZ 132QFP
Datasheet Download
QU80386EXTC33.pdf
Availability of QU80386EXTC33
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QU80386EXTC33 Order Process
Ship out your order
Specifications of QU80386EXTC33
Internal Part NumberEIS-QU80386EXTC33
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi386
PackagingTray
Core ProcessorIntel386 EX
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Security Features-
Package / Case132-QFP
Supplier Device Package132-QFP
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QU80386EXTC33
Related LinksQU8038, QU80386EXTC33 Datasheet, Intel Distributor
QU80386EXTC33 Details Description
Related parts for QU80386EXTC33
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 250M 48QFN datasheet.pdf
TEM-STAT TEMPERATURE CONTROL datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS TIN 1MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 10pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf