Intel QU80C186EC20
QU80C186EC20 picture photo
Mfg. Part Number
QU80C186EC20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 20MHZ 100QFP
Datasheet Download
QU80C186EC20.pdf
Availability of QU80C186EC20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QU80C186EC20 Order Process
Ship out your order
Specifications of QU80C186EC20
Internal Part NumberEIS-QU80C186EC20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; 80C187
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case100-QFP
Supplier Device Package100-QFP
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QU80C186EC20
Related LinksQU80C1, QU80C186EC20 Datasheet, Intel Distributor
QU80C186EC20 Details Description
Related parts for QU80C186EC20
OSC VCO 2100-2200MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% SC70-6 datasheet.pdf
JACK HOUSING ORANGE MT-RJ INSERT datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
SMT SINGLE T1/E1 TRANSFORMER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT FP datasheet.pdf
1500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CTV 23C 21#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf