Intel QU80L186EC16
QU80L186EC16 picture photo
Mfg. Part Number
QU80L186EC16
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 16MHZ 100QFP
Datasheet Download
QU80L186EC16.pdf
Availability of QU80L186EC16
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QU80L186EC16 Order Process
Ship out your order
Specifications of QU80L186EC16
Internal Part NumberEIS-QU80L186EC16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case100-QFP
Supplier Device Package100-QFP
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QU80L186EC16
Related LinksQU80L1, QU80L186EC16 Datasheet, Intel Distributor
QU80L186EC16 Details Description
Related parts for QU80L186EC16
Crystal 32.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
CONN COVER FRONT 6POS MT .100 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf