Nichicon QXK2E155KTP
QXK2E155KTP picture photo
Mfg. Part Number
QXK2E155KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
QXK2E155KTP.pdf
Availability of QXK2E155KTP
QUANTITY
QXK2E155KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QXK2E155KTP
Internal Part NumberEIS-QXK2E155KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesXK
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.390" W (18.50mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.654" (16.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QXK2E155KTP
Related LinksQXK2E, QXK2E155KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QXK2E155KTP Details Description
Related parts for QXK2E155KTP
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 20A DP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TFLEX HR250 18" X 18" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.1A 20 MOHM SMD datasheet.pdf