Nichicon QXK2G104KTPTZH
QXK2G104KTPTZH picture photo
Mfg. Part Number
QXK2G104KTPTZH
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
QXK2G104KTPTZH.pdf
Availability of QXK2G104KTPTZH
QUANTITY
QXK2G104KTPTZH Order Process
Ship out your order
Specifications of QXK2G104KTPTZH
Internal Part NumberEIS-QXK2G104KTPTZH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesXK-ZH
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.287" W (15.50mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.508" (12.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QXK2G104KTPTZH
Related LinksQXK2G10, QXK2G104KTPTZH Datasheet, Nichicon Distributor
QXK2G104KTPTZH Details Description
Related parts for QXK2G104KTPTZH
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CARBON 300 OHM 1/2W 5% datasheet.pdf
BATT PACK NIMH 6.0V 1000MAH datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf