Vishay/Dale RNC55J3403FRBSL
RNC55J3403FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3403FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3403FRBSL.pdf
Availability of RNC55J3403FRBSL
QUANTITY
RNC55J3403FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3403FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3403FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3403FRBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3403FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3403FRBSL Details Description
Related parts for RNC55J3403FRBSL
IC VREF SHUNT ADJ 8SO datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201AE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 3/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 4KB 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf