Nichicon QXK2J683KTP
QXK2J683KTP picture photo
Mfg. Part Number
QXK2J683KTP
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
QXK2J683KTP.pdf
Availability of QXK2J683KTP
QUANTITY
QXK2J683KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QXK2J683KTP
Internal Part NumberEIS-QXK2J683KTP
FamilyFilm Capacitors
SeriesXK
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.228" W (18.50mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QXK2J683KTP
Related LinksQXK2J, QXK2J683KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QXK2J683KTP Details Description
Related parts for QXK2J683KTP
IC CIRCUIT RESET PWR-ON SOT23-5 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 2WIRE I2C SOT23-6 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3V 3A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 500-1200 CMA 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
AC CORD EUROPE C7 18AWG 6' BLACK datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
ADAPTOR FLANGE FOR 4981 SERIES datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" YEL JACKP NI datasheet.pdf