Vishay/Dale RWR71S1R00BRB12
RWR71S1R00BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S1R00BRB12
Brief Description
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S1R00BRB12.pdf
Availability of RWR71S1R00BRB12
QUANTITY
RWR71S1R00BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S1R00BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S1R00BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S1R00BRB12
Related LinksRWR71S1, RWR71S1R00BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S1R00BRB12 Details Description
Related parts for RWR71S1R00BRB12
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM RECESSED GRN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 15QFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf