Nichicon QXK2J683KTPTZH
QXK2J683KTPTZH picture photo
Mfg. Part Number
QXK2J683KTPTZH
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
QXK2J683KTPTZH.pdf
Availability of QXK2J683KTPTZH
QUANTITY
QXK2J683KTPTZH Order Process
Ship out your order
Specifications of QXK2J683KTPTZH
Internal Part NumberEIS-QXK2J683KTPTZH
FamilyFilm Capacitors
SeriesXK-ZH
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.807" L x 0.264" W (20.50mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QXK2J683KTPTZH
Related LinksQXK2J68, QXK2J683KTPTZH Datasheet, Nichicon Distributor
QXK2J683KTPTZH Details Description
Related parts for QXK2J683KTPTZH
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 2012 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 16A datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 12MM BEIGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT /LCK/VD datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 60COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf