Nichicon QXL2E473KTPT
QXL2E473KTPT picture photo
Mfg. Part Number
QXL2E473KTPT
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 250VAC RAD
Datasheet Download
QXL2E473KTPT.pdf
Availability of QXL2E473KTPT
QUANTITY
QXL2E473KTPT Order Process
Ship out your order
Specifications of QXL2E473KTPT
Internal Part NumberEIS-QXL2E473KTPT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesXL
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.532" L x 0.252" W (13.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QXL2E473KTPT
Related LinksQXL2E4, QXL2E473KTPT Datasheet, Nichicon Distributor
QXL2E473KTPT Details Description
Related parts for QXL2E473KTPT
CONN RECEPT JMD 20POS GOLD datasheet.pdf
SENS PROX M30 8MM DC2W-NC 5M datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.1V 0.5A SYNC 6SON datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 561TEPBGA1 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 1-1/2X1/2" A MED datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 0.1% 0.4W J LEAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf